Konkurs

Wojenne dzieje średniowiecznego Gdańska

Artykuł: Wojenne dzieje średniowiecznego Gdańska

Konkurs zakończony

6

nagród

Pytanie

Dlaczego lubisz epokę miecza i krzyża?

Lista zwycięzców

  • Izabela S.
  • Marek L.
  • Łukasz S.
  • Oktawiusz D.
  • Krzysztof K.
  • Piotr S.

Nagrodzone wypowiedzi

Dla mnie są to pasjonujące dzieje naszych przodków. Nie sposób przejść obojętnie obok historii mówiących o tym co było przecież tak niedawno, a dzięki którym nasz obecny świat wygląda tak a nie inaczej. Jakby wyglądały obecne czasy gdyby np Imperium Osmańskie nie zdobyło Konstantynopola, gdyby wynik wojny 30 letniej był zupełnie inny, gdyby inne wojny religijne potoczyły się zupełnie inaczej, gdyby księstwa za naszą wschodnią granicą nie stały się Państwem Moskiewskim a w dalszej konsekwencji Rosją...Można tak długo jeszcze wymieniać. Moim zdaniem w historii można znaleźć wiele pasjonujących wydarzeń zarówno pojedynczych jednostek jak i całych narodów.

Piotr S.

2017-02-23 09:17:59

Wymuszenie :) Ze strony 10 letniego syna. Mój świat do komputery i programowanie. Jego historia. Ta całkiem niedawna i ta odległa. Książkę łyka w kilka dni. Jedną za drugą. W większości poważne pozycje. I chcąc nie chcąc również zgłębiam wiedzę o historii. Polski i Świata. Codziennie czegoś mnie w ten sposób uczy. Dlaczego więc Ja lubię ? Bo widzę pasję w tym jak podchodzi do tematu. Biblioteka najlepszym miejscem rozrywki. Księgarnia najbardziej atrakcyjnym sklepem.

Krzysztof K.

2017-02-23 09:47:01

Każda epoka historyczna jest zajmująca i wyjątkowa, ale wieki średnie są dosyć specyficzne. Szczupłość źródeł powoduje, że jest to epoka nadal mało poznana a przez to tajemnicza i romantyczna. Wiele osób i zdarzeń ginie w "pomroce dziejów". Skazuje nas to na spekulacje i domysły. Jeżeli dodamy do tego takie kwestie jak powstawanie państw narodowych w Europie, proces chrystianizacji , wyprawy krzyżowe, wyprawy Normanów, wędrówki wielu ludów to otrzymamy niezwykle barwny i ciekawy okres, potrafiący zafascynować niejeden umysł, choćby tylko na pewien czas. Nawet czytając monografie, można silnie odczuć ten "klimat". Można zrozumieć, w różnych światach fantasy widać silną inspirację tą epoką.

Oktawiusz D.

2017-02-23 09:57:20

Odpowiem inaczej :) Pracuję nad doktoratem, który jest poświęcony drogom w państwie krzyżackim. Sporo atramentu zużyłem opisując średniowieczne połączenia lądowe Gdańska. Praca p. Barkowskiego byłaby doskonałym uzupełnieniem mojej półki z publikacjami o średniowieczu, a może nawet wniesie coś do mojej pracy. Wszak drogi i wojny są ze sobą nierozerwalnie związane.

Łukasz S.

2017-02-23 11:21:16

Jako młodzieniec byłem członkiem bractwa rycerskiego, biegałem z mieczem po polach Grunwaldu, jako Gdańszczanin w stroju Krzyżaka, więc szybko ginąłem. Pierwszą publiczną prezentację przeprowadziłem z elementów zbroi rycerza. Uwielbiam książki Sampa dotyczące Gdańska. Jestem maniakiem swojego miasta.

Marek L.

2017-02-23 11:39:27

Mój 7-letni syn Jan uwielbia mediewistykę. Szczególnie brytyjską i francuską. Kiedy go zapytałam dlaczego, to odpowiedział, że o polskiej to mało fajnych tekstów czytał, a opis tej książki bardzo mu się spodobał, aż mu oczy błyszczały. Dla mojego syna czasy miecza to był okres prawdziwych bohaterów ( anie współczesnych plastikowych i fikcyjnych). A ja, ja jestem dumna, że szlifuje umiejętności czytelnicze, rozwijając swoją wiedzę i pogłębiając fascynację średniowieczem. Dumna mama!

Izabela S.

2017-02-23 12:07:19

Wszystkie wypowiedzi (120)