Konkurs zakończony: 8 książek "Pocztówka z Iranu"

Laureaci konkursu

 • Paulina P.
 • Edyta W.
 • Agnieszka C.
 • Ola C.
 • Łukasz O.
 • Marcin P.
 • Kornel O.
 • Tomasz T.

Pytanie

Gdybyś był autorem książki o Iranie, jaki miałaby tytuł? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Nagrodzone wypowiedzi

 • Odbezpieczony Anar. Anar to w języku perskim oznacza granat, czyli owoc, który każdemu odwiedzającemu Islamską Republikę Iranu towarzyszy przez cała podróż. Serwowany jest w różnej postaci, a najpopularniejszą jego postacią jest świeżo wyciskany sok z dodatkiem soli i pieprzu. Odbezpieczenie w tytule nawiązuje do społeczeństwa, które nie jako cały czas jest w pogotowiu, żeby zaopiekować się, albo chociaż porozmawiać z turystami. Często od tych rozmów aż bolą ręce. Jedno trzeba przyznać, że Persowie wręcz (wy)buchają swoją gościnnością.

  Edyta W. 2018-12-13 08:45:18

 • "Nafta i Honor Iranu" Pracowałem kilkukrotnie z Irańczykami przy projektach instalacji do wydobywania i procesu nafty. Ciekawe doświadczenie, ciekawi i honorowi ludzie. Niestety polityka rozdaje karty i buduje atmosferę lęku, a interes kilku mocarstw jest ważniejszy niż zdrowe i rozsądne podejście do miejsc które mają szansę rewolucjonizować politykę geopolityczną.

  Tomasz T. 2018-12-12 17:37:59

 • Gdybym napisał książkę o Iranie zatytułował bym ją "Kraj jak ze snu. Iran". Współczesny Iran wyobrażam sobie poprzez kinematografię, filmy Asghara Farhadiego oraz Jafara Panahiego. Na ich obrazy nakładają się sceny przedstawiające rewolucję z Operacji Argo i Persepolis. Myśląc o rewolucji przypominam sobie skomplikowaną mozaikę religijną dzisiejszego Iranu i niegdysiejszej Persji. Wspominam świat Orientu, któremu tyle zawdzięczamy i tak bardzo lekceważymy. Tak snuta refleksja po kilku minutach staje się już oniryczną opowieścią, gdy docieram do czasów Aleksandra Wielkiego. Tylko w Iranie łączy się tyle sprzecznych treści, dlatego dla mnie jest to kraj jak ze snu.

  Kornel O. 2018-12-12 17:38:55

 • Z Lechistanu do Persji - Khosh amadid! Irańczycy znają nasz kraj pod historyczną nazwą Lechistan. Iran natomiast, o czym nie wszyscy wiedzą, leży na obszarze będącym kolebką cywilizacji - Starożytnej Persji. Druga cześć tytułu to przywitanie w języku Farsi, będące rozwinięciem tytułu i przyczynkiem do zaciekawienia czytelnika częściowo znajomo, a częściowo obco brzmiącym tytułem.

  Marcin P. 2018-12-12 17:41:05

 • Tytuł: Iran. Nowoczesne średniowiecze. W Iranie według lokalnego kalendarza obecnie jest końcówka XIV wieku czyli czasy średniowieczne. Jednak nie jest to typowe dla średniowiecza budownictwo gdyż Iran architektoniczne jest krajem nowoczesnym przeplecionym tradycyjnymi budowlami. Jednocześnie mentalnie jest to kraj odbiegający od współczesnych standardów. Religia przekonania tradycje odbiegają znacznie od poglądów nowoczesnych narodów utrzymując średniowieczne przekonania. Tytuł więc sugeruje wiele sprzeczności kontrastów które mają miejsce w tym niezwykłym kraju.

  Łukasz O. 2018-12-12 17:55:03

 • Książka nosiłaby tytuł "W krainie szafranu". Iran to jeden z głównych producentów szafranu na świecie. Przyprawa ta z kolei jest szeroko wykorzystywana w różnorodnej kuchni perskiej, a już na pewno najczęściej widywana jest w towarzystwie ryżu, który obok chleba jest tam najpowszechniejszym dodatkiem. I ten kolor... Przywodzi mi na myśl bajecznie kolorowe irańskie meczety, piaski pustyni i starożytne ruiny w nich ukryte.

  Ola C. 2018-12-12 21:04:25

 • ''Googoosh żyje w każdej z nas" - Googoosh to irańska piosenkarka, której zabroniono występować w 1979 roku z uwagi na rewolucję i znaczne ograniczenie praw kobiet. Mimo to jest wciąż uważana za ikonę tamtejszej muzyki. W latach '80 trafiła do więzienia za ''występek przeciwko dobrym obyczajom", związanym z jej działalnością muzyczną. Iranki wciąż chętnie słuchają jej muzyki, przekazując ją sobie w ukryciu przed tamtejszą policją obyczajową. Z uwagi na ich heroiczną walkę z opresyjnym reżimem religijnym i rosnącą świadomość na temat feminizmu, uważam, że ten tytuł byłby idealny - bo w każdej z nich, mimo skandalicznego łamania ich praw, jest gwiazda, niepokorna i odważna, taka jak Googoosh.

  Agnieszka C. 2018-12-13 01:05:33

 • "Iran. Płachta na kobiety". Oglądając kilka lat temu film animowany "Persepolis" miałam kilka przemyśleń na temat tego kraju. Reżyserka w genialny sposób przedstawiła buntowniczą (co niektórych może dziwić) naturę kobiet irańskich. Film idealnie obrazuje przemiany jakie zaszły w polityce tego kraju, na przestrzeni lat. "Płachta na kobiety" nawiązuje do sformułowania "płachta na byka", która ma go uspokoić i zdyscyplinować, a jednocześnie denerwować. Tym są też nakrycia głowy kobiet Irańskich, które z nimi walczą, m.in. odważnymi filmami w social mediach - pokazując swoje włosy i ryzykując na prawdę wiele. Jako kobieta, pisząc książkę o Iranie, na pewno poświęciłabym ją kobietom.

  Paulina P. 2018-12-13 11:50:01

Zobacz wszystkie przesłane odpowiedzi Wszystkie wypowiedzi (91)

Powrót

Nagrody będą do odebrania w naszej siedzibie w Gdańsku Głównym na ul. Wały Piastowskie 1, biurowiec "Zieleniak", 10p. od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

pytanie otwarte

zakończony 13.12

8 książek "Pocztówka z Iranu"

Rozdaliśmy

8 nagród
Zobacz wszystkie konkursy