Konkurs zakończony: Wygraj srebrne monety NBP!

Laureaci konkursu

 • Wojciech K.
 • Ewa S.
 • Michał B.

Pytanie

Z jaką postacią historyczną kojarzy Ci się polska myśl ekonomiczna i dlaczego?

Nagrodzone wypowiedzi

 • Z Polska myślą ekonomiczną kojarzy mi się postać Władysława Grabskiego, ze względu na jego reformę walutową polskiej waluty z marki na polskiego złotego. Polska, po 123 latach zaborów, i uzyskaniu niepodległości w 1918r,, dążyła do postawienia grubej kreski, całkowitego oddzielenia się od naleciałości postzaborczych - stawiając na niezależną politykę i suwerenność nowo powstałej II RP. Grabski pokazał to, wprowadzając kompleksowy pakiet reform, który przyczynił się do wzrostu gospodarczego, jak i pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Zaczęliśmy się liczyć dla innych państw. Jednak sama zmiana polskiej waluty dała dodatkowy powód do dumy - zaznaczyła kierunek rozwoju polskiej ekonomii.

  Wojciech K. 2021-03-22 22:51:43

 • MIKOŁAJ KOPERNIK - ponieważ zaskoczył mnie tematyką ekonomiczną w swoich pracach. Ze swoich osiągnięć w Astronomii znany wszystkim, ale o jego podejściu do pieniądza i analizach (zawartych w jego pracach ) dotyczących błędów w polityce finansowej, wie chyba niewielu Polaków. Nadal aktualne są jego uwagi, że polityka monetarna ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie państwa. We współczesnej polityce monetarnej nadal ważna jest stabilność waluty, nadal wiele państw odczuwa skutki "psucia monety", inflacji. Po raz kolejny poglądy tego wielkiego naukowca okazały się wyprzedzające epokę. Zawsze był dla mnie fascynującą postacią, a po tych informacjach wydaje mi się jeszcze bardziej postępowy.

  Ewa S. 2021-03-22 12:10:28

 • Polska myśl ekonomiczna kojarzy mi się z prawie nieznanym w kraju Michałem Kaleckim, który był pionierem w teorii efektywnego popytu, bardzo trafnym po wielkim kryzysie, kiedy klasyczna ekonomia upadła a bezrobocie rosło mimo rosnącej koniunktury gospodarczej. W opozycji do znanego von Mises'a czy Hayek'a postulował interencjonizm, który mógłby zapobiegać kryzysom ekononicznym. Jego myśl była bardziej jasna i dokładna, niż równolegle wysnuta przez Keynesa. W erze makroekonomii był wielki jak Maria Skłodowska-Curie, lecz bez spódnicy.

  Michał B. 2021-03-22 09:27:42

Zobacz wszystkie przesłane odpowiedzi Wszystkie wypowiedzi (221)

Powrót

Nagrody będą do odebrania w naszej siedzibie w Gdańsku Głównym przy ul. Heweliusza 18 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 16:30

Wygraj srebrne monety NBP!
pytanie otwarte

zakończony 23.03 15:00

Wygraj srebrne monety NBP!

Rozdaliśmy

3 nagrody

Nadchodzące konkursy

Już za chwilę 1 konkurs

Zobacz wszystkie konkursy